Polikarbon Levha Malzeme Türleri ve Özellikleri

Seracılıkta ve diğer örtüleme gerektiren alanlarda polietilen, PVC, Fiberglass, cam, naylon ve polikarbon gibi pek çok malzemenin kullanıldığı bilinmektedir. Bunlar içerisinde polikarbon malzemeler bazı özellikleriyle öne çıktığı görülmektedir. Oluklu ve solid olmak üzere iki türü bulunan polikarbon levhalar örtülenen alanın güneş ışınlarını almasını sağlamakla birlikte örtülenen alanın içerisinde mükemmel bir iklimlendirme sağlamaktadır. Çeşitli renk seçenekleri ile içeriye güneş ışığının istenen oranlarda girmesi sağlanabilmektedir.

polikarbon-sera-bhksera-polkarbonat-kaplama-2022

Oluklu polikarbon levhalar olumsuz iklim şartlarına (aşırı sıcak, aşırı soğuk ve rüzgar) dayanıklı olarak üretilmekte, uzun yıllar kullanılabilmektedir. Darbelere karşıda yüksek dayanım gösterirler. Gölgelik, ışıklık (apartman boşlukları vb. üzerinde), sera örtüsü, sundurma çatıları ve aklınıza gelebilecek diğer örtüleme, ışıklandırma (gün ışığı) ve gölgelendirme uygulamalarında kolaylıkla kullanılabilmektedir. Montajı da pratik olan ve montaj sırasında oluşan özel şartlara göre kolaylıkla şekillendirilebilen oluklu polikarbon malzemeler pratik bir uygulama sağlamaktadır. Ses yalıtımı ve mekan bölümleme gibi çeşitli ve isteğe bağlı özel amaçlar için de kullanılabilirler. -40 dereceden +120 dereceye kadar kullanım garantisi verilmekte, su başta olmak üzere çeşitli kimyasallara karşı dirençli olduğu belirtilmektedir. Bu levhaların güneşe bakan yüzünde UV koruması sağlayan bir katman bulunmaktadır. Oluklu polikarbon levhalara firmalar tarafından 10 yıla kadar garanti verilmekte, müşteri memnuniyetinin önemsendiği ortaya koyulmaktadır. Kullanım amacına göre çok çeşitli renk seçenekleri bulunmaktadır.

Solid polikarbon levhalar ise saydamlığın daha ön planda olduğu uygulamalarda genellikle camın yerine tercih edilen, camdan %50 daha hafif olmasına rağmen en az 200 kat daha fazla darbe dayanımı olan malzemelerdir. Oluklu modelde olduğu gibi solid polikarbon malzemede de çeşitli kullanım amaçlarına göre farklı renklendirme seçenekleri bulunmaktadır. Yine kullanım amacına göre farklı kalınlık seçenekleri vardır. Seralarda kullanılabildiği gibi saydam yapısıyla camın kırılma ihtimalinin bulunduğu tehlike arz eden yerlerde de cam yerine tercih edilerek güvenlik önlemi alınabilir. Oluklu polikarbon levhaya göre biraz daha maliyetli olduğunu da belirtmek gerekir. %90’a varan ışık iletimiyle evde, tarımda ve sanayide çok çeşitli kullanım alanları bulunmaktadır. Yine oluklu modeldeki gibi Ultraviyole (UV) koruması ile satışa sunulur.

17